Pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, ma piękną historię.
Zbudowany on został w 1820 roku. Jerzy Dobrzański pierwszy właściciel ostrowieckich włości, wybudował tu niewielki dworek, który początkowo był siedzibą zarządu pracujących w pobliżu kuźniarek. Jako główną ozdobę wiodącego do komnaty portalu, umieścił na drzwiach wizerunek celtyckiej kobiety, która miała przynosić regularny dochód i wszechobecne szczęście. Pod koniec XIX wieku Wielopolscy odkupili od niego tę nieruchomość. Zamieszkała tutaj hrabina Wielopolska, a wielkich patriotów polskich, którzy pracowali dla ratowania naszej Ojczyzny, ukrywała w pobliskim pałacu myśliwskim. Uwielbiała ona wprost otaczać się motywami z legend irlandzkich. Dlatego też jej komnaty i pokoje wymalowane były w kolorowe freski z narodzin świętej Brygidy irlandzkiej.
Tereny znajdujące się dookoła pałacyku, były zasobne we wszelkiego rodzaju zwierzynę. Dlatego myśliwi urządzili tutaj punkt zbiorczy, wyruszali stąd na polowania i wyprawy łowieckie. Zachowała się także wpisana do rejestru zabytków kapliczka opiekuna myśliwych, świętego Huberta, którą znajduje się po prawej stronie przy Pałacu.
Wnętrze pałacu opływało w lustrzane portyki, które miały przynosić pewnego rodzaju harmonię życia jego mieszkańcom. Według wierzeń celtyckich, lustra stanowiły pewnego rodzaju broń, przeciwko złym mocom. A także dawni Druidzi, potrafili dzięki nim, sprowadzić na mieszkańców szczęście, zdrowie i dobrobyt.
Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem gdzie można podziwiać ponad 250 letni dąb!
Powojenna historia Pałacu Tarnowskich, była dość burzliwa. Znajdował się tu szpital, potem nieruchomość ta znalazła się w rękach Kuratorium Oświaty. Tu były powoływane do istnienia różnego rodzaju szkoły: szkoła specjalna, szkoła wychowawczyń przedszkoli, a także Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida.
Następnie od państwa obiekt wykupił przedsiębiorca spod Pawłowa Tomasz Puchała, który zajmuje się zawodowo konserwacją zabytków. Po remoncie obiekt odzyskał dawny wygląd. Wtedy postanowili go wykupić państwo Tarnowscy, którzy stworzyli w tym miejscu hotel. W roku 2019 Pałac odkupiła od Pani Tarnowskiej Pani Marzena Osuchowska, która zakochała się w tym miejscu i postanowiła przywrócić świetność temu obiektowi. Wyremontowane zostały pokoje hotelowe, przeprowadziła zmiany w wystroju Pałacu, otoczeniu. W 2021 roku oddane do użytku zostało klimatyczne SPA, które mamy nadzieję stanie się wizytówką nie tylko Pałacu ale także okolicy.